Zamki polskie

Zamki polskie - Zamek w Żywcu, Żywiec: historia, architektura, lokalizacja, zdjęcia

ZAMEK W ŻYWCU


Zamek z XV w. - przebudowany

Najstarsze zbadane założenie zamkowe, znajdujące się w północnej części kompleksu, pochodzi najprawdopodobniej z XV wieku.
Budowę obiektu przypisuje się książętom oświęcimskim lub Mikołajowi Strzale herbu Kotwicz

Najstarsze gotyckie założenie składało się z pojedynczej wieży mieszkalnej oraz drewnianych zabudowań, otoczonych ziemnym wałem oraz płytką fosą. Pod koniec XV w. budowla stała się obronną fortecą z czterema wieżami mieszkalnymi z dziedzińcem wewnętrznym, murami obronnymi z czterema narożnymi basztami. W 2 poł. XVI w. średniowieczne zamczysko przeistoczyło się w renesansową rezydencję Wytyczono wtedy m.in. arkadowy renesansowy dziedziniec. Zamek miał wówczas trzyskrzydłowy układ. Posiadał attykę i dekoracje sgraffitowe; miał najpewniej dwie kondygnacje. Uwydatniono jego funkcję pałacowo-reprezentacyjną, m.in. likwidując basztę południowo-wschodnią. Jego forma powstawała najpewniej w inspiracji rozwiązaniami Zamku Wawelskiego.

W 1624 zamek wraz z całym państwem żywieckim przejęła królowa Konstancja żona Zygmunta III Wazy. W pierwszej połowie XVII w. przeprowadzono renowację zrujnowanej przez najazd Rylskich budowli, a także m.in. dobudowano trzecią kondygnację. Pod koniec XVII wieku zamek trafił w ręce Wielopolskich, za panowania których w XVIII przypada drugi okres świetności w historii zamku. W wyniku przebudowy dawny obronny zamek stał się rezydencją o charakterze pałacowym.

W XIX wieku zamek znalazł się w rękach Habsburgów i pozostawał w ich posiadaniu do II wojny światowej. W połowie XIX wieku po pożarze w 1870 r. nastąpiły kolejne remonty i przebudowy w modnym wówczas stylu neogotyckim, które zatarły ślady baroku. Po remoncie zamek został przeznaczony na siedzibę urzędów oraz na mieszkania urzędników dóbr żywieckich.

Po wojnie zamek stał się własnością miasta i przeznaczono go na mieszkania lokatorskie, archiwum, biura organizacji młodzieżowych, pracownie Domu Kultury, biura przedsiębiorstwa "Las" oraz bibliotekę miejską. W styczniu 2005 roku Stary Zamek stał się siedzibą Muzeum Miejskiego w Żywcu.

Trudno przy tym zamku nie wspomnieć, że w XIX wieku tj. w czasie gdy właścicielami zamku byli Habsburgowie w wyniku przebudowy południowych oficyn na przeciwko zamku stanął pałac zwany Nowym Zamkniem.

Odwiedzony w 2008 roku.

M.K. 2024-05-18

 

 

Zamek w Żywcu - Żywiec
strona zoptymalizowana dla rozdzielczości 1024 x 768, 1366 x 768

www.zamkipolskie.net.pl