Zamki polskie

Zamki polskie - Zamek w Rynie: historia, architektura, lokalizacja, zdjęcia

ZAMEK W RYNIE
LEGENDY


Skąd się wzięła nazwa Ryn?

Według legendy zamek i jezioro Ołów, stanowiące naturalną fosę, przypominały Krzyżakom rzekę Ren (Rhein) i zamki nad nią stojące, stąd wzięła się nazwa Ryn.

Biała Dama

Jak większość szanujących się zamków również zamek w Rynie ma swoją Białą Damę. Kiedy nad Zamkiem zapada zmrok, w księżycowej poświacie, po komnatach przechadza się duch białej damy. Według legendy jest to duch księżnej Anny, żony księcia litewskiego Witolda który obiecał Krzyżakom, że w decydującej fazie bitwy pod Grunwaldem przejdzie na ich stronę. Krótko przed bitwą pod Grunwaldem przyjechał z żoną Anną i dziećmi do Rynu. Krzyżacy po wyjeździe Witolda "gościli" Annę i dzieci aby mieć gwarancję jego lojalności. Pod Grunwaldem Witold jednak nie zdradził i do końca walczył po stronie Jagiełły. Krzyżacy zaś w zemście zamurowali żywcem księżną Annę i jej dzieci. Od tego czasu po zmroku, po komnatach przechadza się jej duch, opłakując zamordowane dzieci.
Ci którzy ją spotkają nie powinni się jednak niczego obawiać, gdyż ponoć zwiastuje im szczęście.

Tajemniczy tunel

Zamek w Rynie ma jeszcze jedną tajemnicę. Z przekazów wiadomo, że ryński zamek miał mieć połączenie tunelem z nieistniejącym gotyckim kościołem oraz z tzw. Domem Komtura. Historia ucieczki oficera Wermachtu tunelem z więziennej celi zamku do pobliskiego lasu, potwierdza istnienie dłuższych tuneli strategiczno – ewakuacyjnych wychodzących poza obręb miasta.

Źródła:

 

 

Zamek w Rynie, Ryn
strona zoptymalizowana dla IE 9.0 1024 x 768, 1366 x 768

www.zamkipolskie.net.pl