Nasz Wirtualny Katalog

odwiedzonych zamków i innych obiektów obronnych...


RADZYŃ CHEŁMIŃSKI


.: opis

.: lokalizacja

.: w pobliżu

.: galeria

.: legendy

.: tapety

.: bibliografia

 



napisz do nas

napisz do nas

 

 

ZAMEK W RADZYNIU CHEŁMIŃSKIM
legendy, ciekawostki


 

Legendy i ciekawostki

Jedna z najczęściej powtarzanych legend głosi, jakoby za czasów krzyżackich w piwnicach zamku mieściły się lochy do których wtrącano okolicznych osadników. Krzyżacy wydawali niesprawiedliwe wyroki, często krzywdzące tutejszą ludność. Trzymali męczenników w okrutnych warunkach. Podobno ich jęki słychać było na długo po tym jak Zakon opuścił mury zamku. A może i słychać je do dziś?

Zjawy

Inne podania opisują cztery krążące tu zjawy kobiece: jasnowłosa w koronie i złotych bucikach, brunetka na niedźwiedziu, kobieta w habicie i zaklęta panna z pieskiem, która miała zostać wybawiona przez chłopca. Wszystkie one miały mieszkać na zamku. Jasnowłosa postać miała być córką któregoś z krółów.
Dzielny chłopiec, który miał wybawić zaklętą pannę z pieskiem nie bał się ani wojska, ani groźnych zwierząt, ale.... zląkł się żaby. Tak więc piękna panna do dziś dnia czeka na swojego wybawcę … Jeśli nie boisz się żab spróbuj. Do dziś tajemnicą pozostaje też, z jakim pieskiem została zaklęta panna i co się staje po jej odczarowaniu z pieskiem.

Skarby zamkowe

Do czasu ukończenia twierdzy w Malborku zamek w Radzyniu Chełmińskim był głównym i najpotężniejszym siedliskiem Zakonu Krzyżackiego. Tu zatem przechowywano wielki skarb krzyżacki i wszelkie kosztowności – zresztą ślady skarbnicy widać do dzisiejszego dnia. W skarbcu znajdowały się również osobiste srebra Ulricha von Jungingena.

W 1410 roku skarby wpadły w ręce polskie. Król Włądysław Jagiełło obdzielił nim rycerzy, pozostawiając na miejscu bogate zapasy żywności dla nowej, polskiej załogi. Jedynie majątek Wielkiego Mistrza Ulricha został wywieziony wcześniej do Pragi i jak mówią, cztery konie z trudem go ciągnęły.

Towarystwo Jaszczurcze

W lutym 1397 w Radzyniu Chełmińskim zostało założone "Towarzystwo Jaszczurcze" - organizacja szlachty chełmińskiej skierowana przeciw samowoli panów zakonnych i ich uciążliwej polityce fiskalnej. Symbolem organizacji, działającej początkowo legalnie, byłą srebrna jaszczurka noszona na tunice. W 1440 roku Związek Jaszczurczy wszedł w skład Związku Pruskiego, z inicjatywy którego 4 lutego 1454 rozpoczęło się skierowane przeciwko Krzyżakom powstanie stanów pruskich będące początkiem wojny trzynastoletniej.

Pan Samochodzik

W 1971 roku na zamku oraz w samym Radzyniu kręcono serial na podstawie powieści Zbignia Nienackiego "Pan Samochodzik i Templariusze".

 

 

 

 

 

 

 

© Zamkipolskie.net.pl 2005-