Zamki polskie

 

ZAMKI
 

   

 

Zamki polskie - Zamek obronny Nidzica: historia, architektura, lokalizacja, zdjęcia

ZAMEK W NIDZICY


Zamek w NidzicyZamek krzyżacki w Nidzicy został wzniesiony w XIV w. w wyniku przebudowy wcześniej drewniano-ziemnej warowni.

W 1410 roku zamek został zdobyty przez wojska polskie zmierzające pod Grunwald, niestety po zakończeniu działań wojennych wrócił w ręce krzyżackie. Cztery lata później znów zdobyty przez wojska Jagiełły i wkrótce utracony na rzecz Krzyżaków. Dalsze losy zamku były nie mniej burzliwe.

Ostatnie oblężenie zamku miało miejsce w XVII w. podczas Potopu Szwedzkiego. Od tej chwili znaczenie militarne zamku malało a zaniedbany zamek w XVIII wieku był bliski ruiny. Dalszych zniszczeń dokonali stacjonujący w nim francuzi na początki XIX wieku.

Od całkowitej ruiny zamek ocalił radca sądowy Fer­dy­nand Tymoteusz Gregorovius, który zaproponował odbudowę warowni z przeznaczeniem na siedzibę sądu, prywatne mieszkania oraz więzienie.

W czasie II wojny światowej w 1945 roku zamek został zbombardowany przez Rosjan jednak już w 1949 r. rozpoczęto jego odgruzowywanie a 3 lata później ruszyły prace zabezpieczające. Odbudowę zakończono w 1965 r. a obiekt został przekazany lokalnym instytucjom kulturalno-społecznym.

Obecnie zamek służy za miejskie centrum biznesu, kultury i rozrywki. Mieści się w nim: Muzeum Ziemi Nidzickiej z ekspozycją etnograficzno-historyczną, Nidzicki Ośrodek Kultury, Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej, Galeria Autorska Hieronima Surpskiego, pracownia rzeźby i biblioteka miejska. Działa tutaj również hotel oraz restauracja. Wstęp na przedzamcze i na dziedziniec zamku wysokiego wolny, do muzeum płatny.

 

M.K. 2020-01-05

 

 

Zamek w Nidzicy
strona zoptymalizowana dla IE 9.0 1024 x 768, 1366 x 768

www.zamkipolskie.net.pl

 
 
 

NIDZICA


.: opis

.: lokalizacja

.: w pobliżu

.: galeria

.: legendy

.: tapety

.: puzzle

.: bibliografia

 napisz do nas

napisz do nas