Zamki polskie

Zamki polskie - Zamek w Konarach: historia, architektura, lokalizacja, zdjęcia

ZAMEK W KONARACH
LEGENDY


Nazwa Konary

Według legendy nazwa wsi pochodzi od rycerza o nazwisku Konar, który po roku 1241, w czasie rozbicia dzielnicowego rozpoczął budowę zamku obronnego i w jego pobliżu założył osadę.

Podziemny tunel

Wieść gminna niesie, że istniał podziemny tunel, łączący Konary z wybudowanym prawie 300 lat później Krzyżtoporem. To jedna z najbardziej nieprawdopodobnych legend.

Rozbójnik Grot

Grot Słupecki, znany w okolicy rozbójnik i przestępca który, zabił Ossolińskiego, po czym ukrywał się na zamku w Konarach, gdzie nudę zabijał napadaniem wraz ze swym kompanem Rogalińskim na okoliczne dwory, a następnie za swe występki został skazany przez króla Władysława Jagiełłę na wygnanie, podobno wrócił z Węgier i nocami przekopywał wzgórze zamkowe w poszukiwaniu skarbu. Teraz straszy tam o zmierzchu i razem z innymi tajemniczymi zjawami pilnuje ukrytego skarbu.
Co do wspomnianych wyżej innych zjaw, w których towarzystwie pojawia się Grot nocą na zamku to nie wiadomo, czy są to błąkające się dusze właścicieli zamku-rozbójników, którzy nawet po śmierci bronią swoich skarbów przed obcymi... A może są to duchy żołnierzy Jagiełły, którzy zginęli podczas oblężenia zamku.. pilnują, by nikt nie ukradł skarbów, które powinny były zasilić skarbiec królewski ...
W każdym razie nikt do dzisiaj tego nie zbadał a ci, którzy próbowali wolą nawet nie wspominać, co ich tam spotkało.

Wrota piekieł

Według innej wersji legendy Grot Słupecki nie został wygnany z zamku, lecz zginął w czasie nieudanej próby ucieczki przez zamkową wieżę. Jego brat widząc, że spotka go ten sam los zaprzedał duszę diabłu i uciekł z obleganej warowni stworzoną przez piekielne moce podziemną drogą na Węgry, zabierając ze sobą kosztowności zdobyte w czasie rozbojów na sąsiadach i kupcach. Droga ta podobno wciąż istnieje, tylko wejście doń zasypał gruz. Stąd chyba przez miejscowych ruiny zamku nazywane są wrotami piekieł.

 

Źródła m.in.: www.klimontów.net , www.zamkiobronne.pl, www.zamki.pl , www.pl.wikipedia.org

 

 

Zamek w Konarach
strona zoptymalizowana dla IE 9.0 1024 x 768, 1366 x 768

www.zamkipolskie.net.pl