Zamki polskie

Zamki polskie - Zamek Karpień, Karpno: historia, architektura, lokalizacja, zdjęcia

ZAMEK KARPIEŃ
KARPNO (LĄDEK ZDRÓJ)


Ruiny rycerskiego zamku z końca XIII wieku położone na wschodnim ramieniu góry Królówka zwanej Karpiakiem (758 m).

Pierwotnie drewniany gród założony przez Chorwatów zamieszkujących tereny Kotliny Kłodzkiej na przestrzeni od VI do XI wieku.
Zamek murowany powstał na przełomie XIII-XIV wieku. Składał się z dwu części. W górnej znajdowała się wieża, budynek z komnatami kasztelana oraz dziedziniec ze studnią. W dolnej mieściły się noclegownie dla załogi, stajnie i inne pomieszczenia gospodarcze. Całe założenie otoczone było grubymi u podstawy do 2,7 m i wysokimi na ponad 12 m murami.

Zadaniem zamku było strzeżenie szlaku handlowego tzw. „solnej drogi” z Polski do Czech i na Morawy. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1337 roku kiedy to pozostawał we władaniu księcia Bolka Świdnickiego. Potem król czeski nadał go rodzinie Glaubitzów. Kolejno władały nim rody czeskie i morawskie.

W 1428 zdobyty, spalony i zniszczony przez husytów. Szybko odbudowany znalazł się w rękach rycerzy-rabusiów pod wodzą Hinko Krusziny.15 czerwca 1443 r. częściowo zniszczony po krótkim oblężeniu przez wojska księcia opawsko-ziębickiego Wilhelma i wojska miasta Wrocławia. Nadal choć zrujnowany stanowił oparcie dla zbójników do 1513 r., kiedy to ostatecznie zostały zniszczone ocalałe fragmenty budowli.
Do chwili obecnej zachowały się tylko fragmenty przyziemnych partii pomieszczeń i murów zamku górnego.

 

J.A.K. 2004-05

 

 

Zamek Karpień - Karpno
strona zoptymalizowana dla rozdzielczości 1024 x 768, 1366 x 768

www.zamkipolskie.net.pl