Zamki polskie

Zamki polskie - Zamek Cisy: historia, architektura, lokalizacja, zdjęcia

ZAMEK CISY

LOKALIZACJA, DOJAZD, ZWIEDZANIE, ATRAKCJE


USYTUOWANIE

Ruiny znajdują się na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego, położone na płaskim wzgórzu (350 m) nieopodal wsi Chwaliszów i Cieszów, nad potokiem Czyżówka.
Województwo dolnośląskie, powiat wałbrzyski, gmina Stare Bogaczowice


ADRES

Zamek Cisy
Cieszów/Chwaliszów

Współrzędne GPS:
    N
    E


JAK DOTRZEĆ

Kolej: Najbliżej położona stacja PKP to Świebodzice. Dalej trzeba skorzystać z PKS.

Autobus: PKS ze Świebodzic do Cieszowa Górnego. Dalej pieszo. (Warto zainwestować w przyzwoitą mapę)

Samochód: Z Wałbrzycha lub Świebodzic kierujemy się na Stare Bogaczowice. Jadąc z Wałbrzycha mijamy Stare Bogaczowice i kierujemy się na Dobromierz. Tuż przed wsią Chwaliszów po prawej znajdziemy wejście na szlak. Jadąc natomiast ze Świebodzic wyjeżdżamy w kierunku Jeleniej Góry ale przed stacją benzynową (kiedyś Petrochemia obecnie Orlen) skręcamy na Kamienną Górę, jedziemy do Cieszowa i omijając skręt w prawo na Cieszów jedziemy dalej prosto, przejeżdżamy przez wioskę i kawałek za ostatnią chałupą przed tablicą kończącą miejscowość trafiamy na polną drogę w lewo. Zgodnie z radami miejscowych, który mają chyba dość wyciągania zakopanych w błocie samochodów, lepiej zostawić nasze auto przy drodze asfaltowej i dalej pójść pieszo. Co bardziej uparci i pewni swojego zawieszenia mogą próbować jeszcze podtoczyć się bliżej, jednak spacer zajmie najwyżej parę minut. W każdym przypadku radzimy zaopatrzyć się w dobrą mapę, najlepiej z zaznaczonymi szlakami i/lub zamkami.

Dojście: Zamek leży na Szlaku Zamków Piastowskich (szlak zielony). Ambitnym polecamy cały szlak obejmujący zamki od Grodźca przez Wleń, Sokolec, Bolczów, Płoninę, Bolków, Świny, Cisy, Książ po Grodno.
Mniej ambitni poruszający się własnym transportem znajdą wejście na szlak z drogi Stare Bogaczowice - Dobromierz tuż przed wsią Chwaliszów. Przy lasku odbijamy w prawo, docieramy do małej rzeczki, przy której nawet najbardziej uparci muszą już porzucić swoje 4 kółka, przechodzimy przez mostek i jesteśmy na miejscu.
A Ci którzy dotarli PKS-em do Cieszowa Górnego najpierw polną drogą kierują się na południe, aż trafią na szlak zielony zielony szlak , który doprowadzi do samego zamku.


ZWIEDZANIE

Obiekt dostępny do zwiedzania. Zamek jest wolnostojącą ruiną.
wstęp wolny


ATRAKCJE
 

 

 

strona zoptymalizowana dla rozdzielczości 1024 x 768, 1366 x 768
Zamek Cisy

www.zamkipolskie.net.pl