Zamki polskie

 

ZAMKI
 

   

 

Zamki polskie - Zamek w Brodnicy: historia, architektura, lokalizacja, zdjęcia

BRODNICA
 LEGENDY


Legenda o duchu komtura

Na brodnickim zamku mieściła się siedziba komtura krzyżackiego. Jak wszyscy inni komturowie komtur brodnicki wyruszył wraz z wojskiem krzyżackim szykującym się do starcia z wojskami polskimi. Na zamku pozostawiono jedynie nieliczną straż na wieży.

Kiedy król Polski Władysław Jagiełło rozgromił armię krzyżacką w bitwie pod Grunwaldem, kilku komturów uszło z życiem, w tym i brodnicki. Powracał on z bitwy bardzo długo, gdyż po drodze zatrzymywał się wielokrotnie, gdyż był ciężko ranny i bardzo wyczerpany. Mimo to, czy to z powodu ambicji czy innych pobudek wytrwale podążał do zamku, do którego wjechał konno i wjeżdżając ogłosił, że krzyżacka potęga się sypie. Ponieważ jego straże stacjonowały na szczycie wieży komtur wszedł tam tracąc w dalszym ciągu siły. Po ogłoszeniu złej nowiny skonał. Pochowano go w kaplicy zamkowej.

Od tej pory jednak co rok piętnastego lipca duch komtura wjeżdża na koniu na wieżę i na szczycie krzyczy, że krzyżacy przegrali bitwę pod Grunwaldem.

Legenda o Annie Wazównie

Dawno temu w Szwecji przyszła na świat córka króla Szwecji Karola IX Wazy Anna Wazówna. Miała brata Zygmunta III króla Polski.

Kiedy dorosła sprowadziła się do Polski. Zaczęła się kształcić. Po kilku latach władała biegle kilkoma językami. Mimo że była wyznania protestanckiego, tolerowała inne religie. Najbardziej lubiła uprawiać rośliny. Hodowała między innymi Buki, Topole, Dęby, Tulipany, Róże, Bratki i wiele innych roślin. Mieszkała w wybudowanym specjalnie dla niej Pałacu, noszącym dziś jej imię. Swoje roślinki hodowała w miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się Park Chopina. Miała dwa domy: Brodnicę z Pałacem i Golub Dobrzyń z zamkiem. Przebywała po równo tu i tu. Na wiosnę i lato przenosiła się do Brodnicy i uprawiała ogródek, a na jesieni i w zimę znajdowała się w Golubiu i dokształcała się.

Anna Wazówna zmarła nagle i w niewyjaśnionych okolicznościach. Pochowano ją na początku w piwnicach Zamku Krzyżackiego w Brodnicy. Później dokonano ekshumacji zwłok i została pochowana w Toruniu.

Do dziś jej duch w księżycowe noce przebywa raz na balkonie Pałacu, a raz na szczycie Zamku Krzyżackiego.

Źródła:

 

 

Zamek w Brodnicy
strona zoptymalizowana dla rozdzielczości 1024 x 768, 1366 x 768

www.zamkipolskie.net.pl

 
 
 

BRODNICA


.: opis

.: lokalizacja

.: w pobliżu

.: galeria

.: legendy

.: tapety

.: bibliografia

 napisz do nas

napisz do nas