Zamki polskie

 

ZAMKI
 

   

 

Zamki polskie - Zamek Kiszewski: historia, architektura, lokalizacja, zdjęcia

ZAMEK KISZEWSKI


Zamek KiszewskiZamek Kiszewski - najstarszy, średni zamek krzyżacki, na terenach Pojezierza Kaszubskiego.

Zamek powstał w XIV w. na miejscu wcześniejszego warownego grodu.

Pierwotnie gotycki zamek na początku XVII wieku został przebudowany w stylu renesansowym.

W połowie XVII wieku, w czasie potopu szwedzkiego zamek wraz z folwarkiem zostały zniszczone. Zachowały się mury obronne i baszta z bramą wjazdową. Zamek nie został już odbudowany natomiast w drugiej połowie XIX w. jeden z zarządców wykupił dobra kiszewskie i po wyburzeniu części muru południowego wybudował na zamkowym terenie okazały dwór.

Po 1945 roku zamek przeszedł na własność skarbu państwa. Gmina rozparcelowała ziemię między okolicznych chłopów oraz nakazała rozbiórkę budynków gospodarczych folwarku. W kolejny latach w dworze mieściła się szkoła rolnicza, potemklub "Pod zamkiem" a następnie utworzono w nim osiem niezależnych mieszkań dla rodzin przesiedlonych z Kresów Wschodnich. Brak gospodarza spowodował, że pałac niszczał i popadał stopniowo w ruinę.

W 1990 roku trafił w prywatne ręce w ramach odszkodowania za mienie postawione na wschodzie. Nowi właściciele nie podjeli próby ratowania obiektu i 1997 r. zamek został sprzedany.

Kolejny właściciel pomimo, iż stan pałacu jak i całego terenu był tragiczny od 1998 r. stale, powoli, pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków podnosi obiekt z ruiny. Dwór został doprowadzony do stanu mieszkalnego a otaczający go teren, w tym pozostałości zamku, z roku na rok są w coraz lepszym stanie.

 

Nasze zdjęcia przedstawiają stan z 2008 roku.

M.K. 2019-12-28

 

 

Zamek Kiszewski
strona zoptymalizowana dla IE 9.0 1024 x 768, 1366 x 768

www.zamkipolskie.net.pl

 
 
 

ZAMEK KISZEWSKI


.: opis

.: lokalizacja

.: w pobliżu

.: galeria

.: legendy

.: tapety

.: puzzle

.: bibliografia

 napisz do nas

napisz do nas