Zamki polskie

 

ZAMKI
 

   

 

Zamki polskie - Zamek w Ossolinie: historia, architektura, lokalizacja, zdjęcia

ZAMEK/DWÓR W OSSOLINIE
LEGENDY


Podziemny tunel

Według legendy, zamki dwu braci: Krzyżtopór Krzysztofa i zamek w Ossolinie Jerzego Ossolińskich były połączone ze sobą podziemnymi tunelami. Piwnice tunelu były podobno wysypane cukrem, a bracia jeździli po nim saniami, odwiedzając się wzajemnie.

Czerwony Panek

Duchem ossolińskiego zamku nie jest tradycyjna Biała Dama lecz Czerwony Panek. Duch ten ubrany jest w czerwony surdut i czapkę. Nocami opuszcza zamkowe piwnice na czerwonym rumaku i przez most udaje się do dawnej gorzelni.
Biada śmiałkom, którzy odważą się podejrzeć co tam porabia.

Czapka pełna złota

Swego czasu zamkowe wzgórze było wykorzystywane przez okolicznych mieszkańców jako pastwisko. Pastuszkowie przysiadali na ruinach, skąd roztaczał się uroczy widok i spędzali tam czas na rozmowach i kopaniu w obfitującej w ciekawe znaleziska ziemi.
Pewnego dnia jednemu z chłopców wiatr zerwał z głowy czapkę, która wpadła w głęboką dziurę. Kiedy zmartwiony utratą jedynej czapki chłopak rozpłakał się - czapka nagle znalazła sie u jego stóp wypełniona po brzegi złotymi monetami. Drugi z pastuszków, zazdrosny o tak nagłe wzbogacenie sie kolegi natychmiast też wrzucił swoją czapkę w dziurę licząc na skarb. Czapka po chwili wróciła do niego, jednak zamiast złota wypełniona była odchodami.

  

Źródła:

 

 

Zamek w Ossolinie
strona zoptymalizowana dla IE 9.0 1024 x 768, 1366 x 768

www.zamkipolskie.net.pl

 
 
 

OSSOLIN


.: opis

.: lokalizacja

.: w pobliżu

.: galeria

.: legendy

.: tapety

.: puzzle

.: bibliografia

 napisz do nas

napisz do nas