Zamki polskie

 

ZAMKI
 

   

 

Zamki polskie - Zamek obronny Lipa: historia, architektura, lokalizacja, zdjęcia

ZAMEK W LIPIE


Zamek w LipieZamek rycerski w Lipie powstał na przełomie XIII i XIV w.

Inicjatorem budowy zamku był prawdopodobnie jeden ze śląskich rodów rycerskich, choć niektórzy wiążą jego powstanie z działalnością zakonu Templariuszy.

W XVII wieku zamek przebudowany został w stylu renesansowym. Na początku XIX wieku został częściowo rozebrany, po 1834 roku przebudowany w stylu neorenesansowym. W latach 60-tych XX wieku pełnił funkcje PGR-owskiego magazynu. Na początku lat siedemdziesiątych został zakupiony przez mieszkającą w Szwajcarii Bognę Rosnowską Maag, która rozpoczęła jego odbudowę, niestety nieukończoną. Stopniowo rozkradany zamek popadł w ruinę.

Ciekawostką jest zamkowa piramida, o której sądzono, że tanowi komin nad zamkową kuchnią, jednak ślady otworów na belkowanie raczej nie potwierdzają tej teorii. Dodatkowo piramida ta zbudowana jest tak, że przez otwór na szczycie raz w roku, w dniu przesilenia letniego wpada przez nią światło.

Moim zdaniem obecnie zamek stanowi malowniczą ruinę - wartą dalszego zabezpieczenia.
W czasie naszej wizyty wewnątrz ruin widać było ślady próby uporządkowania obiektu ale również ślady niekoniecznie pożądanych gości.

 

M.K. 2018-09-03

 

 

Zamek w Lipie
strona zoptymalizowana dla IE 9.0 1024 x 768, 1366 x 768

www.zamkipolskie.net.pl

 
 
 

LIPA


.: opis

.: lokalizacja

.: w pobliżu

.: galeria

.: legendy

.: tapety

.: puzzle

.: bibliografia

 napisz do nas

napisz do nas