Zamki polskie

Zamki polskie - Zamek Krupe: historia, architektura, lokalizacja, zdjęcia

ZAMEK W KRUPEM


Ruiny zamku szlacheckiego położone przy rozlewiskach dopływu rzeki Wieprz, których częścią jest jeziorko znajdujące się tuż przy zamku od strony północnej.

Historia zamku sięga XV wieku. Pierwotny niewielki zameczek wybudowany został w 1492 roku przez Jerzego Krupskiego. Kolejnym właścicielem był Samuel Zborowski, który rozbudował fortyfikację dodając mur kurtynowy, cztery baszty ozdobione herbem Jastrzębiec oraz wieżę bramną. W drugiej połowie XVI wieku właścicielem zamku został Paweł Orzechowski, który przejąwszy zamek na własność przystąpił do jego rozbudowy nadając budowli renesansowy kształt.

Po roku 1644 zamek zmieniał często właścicieli. Około 1656 roku został zniszczony przez Szwedów. Z kolei w roku 1665 r. pożar zniszczył zamkowe mury a cała zabudowa gospodarcza zamku spłonęła.

Odbudowany w 1670 roku przez potomków Mikołaja Reya. Pod koniec XVIII wieku na zamku wybuchł pożar, który zniszczył zamek na tyle, że nikt już nie podjął trudu podniesienia go z ruiny. W czasie II wojny światowej zamek uległ dalszym zniszczeniom, m.in. poprzez rozbiórkę części murów przez Niemców.

Budowla składała się z podzamcza oraz zamku głównego, a do całości prowadził most zwodzony. Warownia była otoczona murami z czterema bastejami i fosą. Zamek miał kształt czworoboku z dwoma skrzydłami mieszkalnymi ustawionymi prostopadle, będącymi jednocześnie częścią murów obronnych, pomiędzy którymi znajdował się dziedziniec. Do murów przylegała w narożu pięcioboczna, trzykondygnacyjna basteja, która oprócz funkcji obronnych pełniła też rolę mieszkalną. Budowla miała charakter obronny. Do jej budowy użyto kamieni oraz cegieł.

Przypory od strony dziedzińca zostały to efekt XX-wiecznych prac mających za zadanie ustabilizowanie wysokich ściany, nie szpecąc ruin z zewnątrz.

Obecnie z zamku pozostała malownicza ruina. Przy naszej pierwszej wizycie w 2005 roku pełna uroku pomimo, iż porządnie zarośnięta. W 2020 roku z przyjemnością ponownie obejrzeliśmy oczyszczony z zarośli zamek, na terenie którego odbywają się cykliczne imprezy.

 

Odwiedzony: 2005 i 2020 r.

M.K. 2022-08-02

 

 

Zamek Krupe
strona zoptymalizowana dla rozdzielczości 1024 x 768, 1366 x 768

www.zamkipolskie.net.pl