Zamki polskie

Zamki polskie - Zamek obronny Działdowo: historia, architektura, lokalizacja, zdjęcia

ZAMEK W DZIAŁDOWIE


Budowę zamku w Działdowie nad rzeką Działdówką rozpoczęli krzyżacy w 1306 roku.

Zamek powstawał wieloetapowo. Pierwszy etap - budowa Dużego domu zakończona została przed 1344 rokiem, tj. przed lokacją miasta. W okresie 1344-1383 powstały kolejne elementy m.in. mur kurtynowy i brama wjazdowa. W miarę wzrostu liczebności załogi działdowskiego zamku kolejnych latach wybudowane zostały dwa skrzydła mieszkalne południowo-wschodnie oraz północno-zachodnie.

W 1410 roku niewielki oddział Władysława Jagiełły zajął zamek, jednak wkrótce wrócił on  w ręce krzyżaków. Odzyskany został ponownie w czasie wojny trzydziestoletniej.

W XVII wieku zamek przebudowany został w stylu renesansowym. Później był stopniowo rozbierany, odnowiony pod koniec XIX wieku. Jeszcze raz uszkodzony podczas II wojny światowej.
Z zamku w bardzo dobrym stanie zachował się główny dom mieszkalny ze zdobionym szczytem, mur obwodowy od strony zachodniej i północnej, przyziemia baszty północnej, relikty bramy oraz dolne partie wieży przybramnej. W ostatnich latach odbudowane zostało zachodnie skrzydło zamku wraz z dziedzińcem.
Obecnie zamek jest siedzibą Urzędu Miasta i Muzeum.

W naszej opinii odbudowane skrzydło nie zachwyca. W czasie naszej wizyty w 2007 brak było możliwości zwiedzania - stara część zamku była w trakcie remontu. Obecnie W zrewitalizowanym skrzydle gotyckim znajduje się ekspozycja historyczna Działdowo – miasto i ludzie dawnego pogranicza.

 

M.K. 2018-08-14

 

 

Zamek w Działdowie
strona zoptymalizowana dla rozdzielczości 1024 x 768, 1366 x 768

www.zamkipolskie.net.pl