Zamki polskie

Zamki polskie - Zamek Drzewica: historia, architektura, lokalizacja, zdjęcia

ZAMEK DRZEWICA


Gotycko-renesansowy potężny zamek biskupi w Drzewicy położony jest w zakolu rzeki Drzewiczki.

Zamek wzniesiono w latach 1527-1535 z inicjatywy prymasa Macieja Drzewickiego herbu Ciołek. Zamek ten miał przewyższać wielkością i przepychem zamki królewskie m. in. w Opocznie i Inowłodzu. Jednak biorąc pod uwagę czas jego powstania zamek choć okazały i potężny nie spełniał praktycznie funkcji obronnych.  W przypadku konfrontacji z bronią artyleryjską zamkowe mury nie stanowiłyby dostatecznej ochrony.

Jednak historia była dla drzewickiego zamku łaskawa, nie przebudowany i nie zniszczony przez najeźdźców nadgryziony zębem czasu przetrwał w swojej pierwotnej formie do dziś.

Zamek wzniesiono na planie prostokąta zbliżonego do kwadratu z piaskowca a niektóre elementy wykonano z cegły.  Mury obwodowe o grubości 2,4 m z czterema narożnymi wieżami zapewne budziły respekt u potencjalnych agresorów. Przez pierwsze 200 lat zamek pozostawał w rękach Drzewickich, następnie w XVIII wieku w raz z miastem trafił w ręce Sołtyków a później Szaniawskich. Pod koniec tego wieku został zaadaptowany na klasztor bernardynek.

Po pożarze w 1814 roku zamek został opuszczony.

 

M.K 2014-02-07

 

Zamek w Drzewicy
strona zoptymalizowana dla rozdzielczości 1024 x 768, 1366 x 768

www.zamkipolskie.net.pl