Zamki polskie

Zamki polskie - Zamek Darłowo: historia, architektura, lokalizacja, zdjęcia

ZAMEK DARŁOWO


Zamek książąt pomorskich w Darłowie jest jednym z najlepiej zachowanych na Pomorzu i jednocześnie jedynym w Polsce nadmorskim gotyckim zamkiem wybudowanym na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą wysokości 24 metrów.

Budowę zamku rozpoczęto w w 1352 roku za panowania Bogusława V. Już w 1372 w zamku obył się zjazd książąt pomorskich.

Jak większość tego typu budowli w kolejnych wiekach był rozbudowywany i przebudowywany. W XVII wieku stał sie własnością Duńczyków, którzy przekazali zamek w XVIII w. królowi Prus. Po odzyskaniu zamku królowie Danii władali nim do początków XX wieku, kiedy to w 1930 roku utworzyli w nim muzeum.
Po II Wojnie Światowej ponownie utworzono w zamku muzeum i taka funkcję pełni on do dziś.

W czasie generalnego remontu w latach 1971-1988 odtworzono niektóre elementy przebudowane w okresie przystosowywania obiektu do pełnionych w okresie XVII-XIX w. funkcji magazynowych oraz wiezienia m.in. sklepienie gwieździste w dawnej Sali Rycerskiej oraz odkryto i udostępniono turystom piwnice zagruzowane w XVI wieku.

Ciekawostka: W darłowskim zamku urodził się, a także spędził ostatnie 10 lat życia Eryk I, jedyny książę pomorski, który posiadał koronę najpierw Danii a następnie również koronę Szwecji i Norwegii. Jednak prowadzone przez niego wojny doprowadziły do rozpadu zjednoczoną Skandynawię i pozbawiły go tronu. Kolejne lata Eryk spędził na Gotlandii urządzając łupieżcze wyprawy na terytoria duńskie i szwedzkie oraz napadając na statki handlowe. W ten sposób zyskał sobie miano „króla korsarzy” i "ostatniego wikinga Bałtyku". Ostatnie lata życia spędził w Darłowie gdzie rządził księstwem słupskim nadzwyczaj mądrze i unikając konfliktów.

 

Odwiedzony: 2006 r.

To jest zalążek opracowania.

M.K. 2012-06-01

 

 

Zamek Darłowo
strona zoptymalizowana dla rozdzielczości 1024 x 768, 1366 x 768

www.zamkipolskie.net.pl