Zamki polskie

Zamki polskie - Hotel Zamek w Bolesławcu, Bolesławiec: historia, architektura, lokalizacja, zdjęcia

ZAMEK W BOLESŁAWCU


Ruiny zamku królewskiego z XIV w.

Bolesławiec założony został w 1266 roku przez księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego. Wkrótce potem został wzniesiony pierwszy bolesławiecki zamek jednak najprawdopodobniej nie ma on nic wspólnego z istniejącymi do dziś pozostałościami. Ruiny te są pozostałością zamku wzniesionego przez króla Kazimierza Wielkiego wzniósł w latach 1333-35 obok miasta on na prawym brzegu Prosny pośród nadrzecznych mokradeł.

Kolejny władca Polski Ludwik Węgierski po roku 1370 oddał całą ziemię wieluńską i ostrzeszowską w zastaw księciu Władysławowi Opolczykowi. Pod rządami nowego właściciela bolesławicki zamek staje się siedzibą odrębnego okręgu administracyjnego. W tym czasie następuje przebudowa i modernizacja warowni.

Knowania Opolczyka przeciwko Polsce powodują że król Władysław Jagiełło postanawia odebrać oddane mu w zastaw ziemie. Jednak zamek oparł się najazdowi i długotrwałemu oblężeniu Dopiero po śmierci Władysława Opolczyka w roku 1401 wdowa oddała go polskiemu królowi. Zniszczony podczas oblężenia zamek ponownie staje się nadgraniczna strażnicą i jednocześnie siedzibą starostwa niegrodowego. Przez kolejne dwa wieki jego wygląd nie ulega większym przeobrażeniom.

Do przebudowy i modernizacji doprowadza dopiero Kacper Denhoff - starosta bolesławiecki, wojewoda dorpacki i dworzanin króla Zygmunta III Wazy. W latach 1615-28 rozebrano drewniane zabudowania, wzdłuż muru wschodniego wzniesiono jeden 40 metrowy murowany dom zamkowy, cały zamek został otynkowany i ozdobiony co sprawiło, że Bolesławiec stał się wielkopańską rezydencją zatracając tym samym cechy obronne. Mimo tego nadal odgrywał istotną rolę militarną.

W roku 1642 zamek ulega znacznym uszkodzeniom w czasie wojny trzydziestoletniej. Kolejne zniszczenia dokonane przez Szwedów w roku 1704 powodują że zostaje on ostatecznie opuszczony. Pozostawiony bez opieki szybko popada w zupełną ruinę.

Obecnie z zamku zachowała się wieża oraz fragmenty murów. Całość stanowi malowniczą trwałą ruinę.

Odwiedzony w 2008 roku.

M.K. 2024-02-10

 

 

Zamek w Bolesławcu - Bolesławiec
strona zoptymalizowana dla rozdzielczości 1024 x 768, 1366 x 768

www.zamkipolskie.net.pl