Zamki polskie

Zamki polskie - Twierdza Świnoujście: historia, architektura, lokalizacja, zdjęcia

ŚWINOUJŚCIE - TWIERDZA NA WYSPACH


Świnoujście twierdza

Początki osadnictwa na wyspie Wolin i w okolicach ujścia Odry sięgają już czasów sprzed pięciu tysięcy lat, co potwierdzają badania archeologiczne. Już IX wieku przy ujściu Świny istniał gród Wolinian. W późniejszym okresie wspominane jest istniejące tu "castrum" (patrz zamek Świnoujście).

Od 1628 roku powstają w tym rejonie już nowożytne forty po obu stronach rzeki.

Pierwsze umocnienia (fort) zostały wzniesione przez Szwedów w miejscu starego grodu na Białej Górze Piaskowej na dzisiejszych obrzeżach portu handlowego.

Od połowy XIX wieku port handlowy w Świnoujściu, będący w tym czasie w rekach Prus, powoli przekształcany był w bazą militarną. Na przestrzeni lat 1848- 1900 na ternie Świnoujścia wzniesiono kompleks 4 fortów tworzących Twierdzę Świnoujście.

W latach sześćdziesiątych XIX w., w miejscu umocnień Szwedzkich zbudowano dwa dzieła obronne zwane "lunetami".

Luneta nr 1 posadowiona została na zachodnim szczycie wzgórza a luneta nr 2 na samym jego szczycie. Były to fortyfikacje polowe osłonięte wysokimi wałami ziemnymi i głębokimi suchymi fosami od strony zagrożenia a otwartymi od strony przeciwnej. Natomiast na terenach przylegających do Białej Góry Piaskowej wzniesiony został Fort II twierdzy – Warszów. Sam fort nie zachował się do czasów obecnych gdyż został zburzony w latach siedemdziesiątych XX wieku w celu przygotowania terenu pod rozrastający się port handlowy.

Od 1852 roku stacjonował tu garnizon wojskowy, w roku 1863 założono komendanturę wojskową a Świnoujście ogłoszono twierdzą morską trzeciej rangi.

Zachowane do dziś fragmenty umocnień pruskich – lunet na Białej Górze Piaskowej – obecnie znajdują się na terenie portu. Pozostałe trzy forty Twierdzy Świnoujście zachowały się i obecnie są udostępnione do zwiedzania, a są to:
- Fort I Gerharda – to najlepiej zachowany pruski fort nadbrzeżny w Europie,
- Fort III Anioła,
- Fort IV Zachodni.

Odwiedzone w 2006 r.

J.A.K 2021-04-30

 

 

strona zoptymalizowana dla rozdzielczości 1024 x 768, 1366 x 768
Twierdza w Świnoujściu

www.zamkipolskie.net.pl