ZAMKI




 

   

 

Zamki polskie na Ukrainie - zamek w Złoczowie: historia, architektura, lokalizacja, zdjęcia. Zamki na Kresach - Ukraina - Złoczów

ZAMEK W ZŁOCZOWIE

Zamek ZłoczówOkolice Złoczowa zamieszkiwane są od czasów średniowiecznych. Pierwsze wzmianki w piśmiennictwie podają rok 1880 - kiedy, to w tym miejscu istniała osada o nazwie - Radzicze a pod koniec XIII wieku funkcjonował gródek spalony i zniszczony przez Tatarów.
W XVI wieku Złoczów stanowił własność Sienińskich a potem Zborowskich i Górków. W owym czasie zapewne znajdowała się tu drewniana budowla o cechach obronnych. W latach dziewięćdziesiątych XVI wieku dobra złoczowskie nabył wojewoda lubelski Marek Sobieski (dziadek króla Jana III Sobieskiego). Zamek murowany wzniesiony został w latach 1634-1636 z inicjatywy Jakuba Sobieskiego. Zamek częściowo zniszczony w czasie wojen kozackich został odnowiony i wzmocniony przez Jana III Sobieskiego.
Od 1740 roku stanowił własność Radziwiłłów. Za ich władania zamek został zaniedbany i podupadł. Po pierwszym rozbiorze Polski w roku 1772 Złoczów znalazł się pod zaborem austriackim i został włączony do Królestwa Galicji i Lodomerii. Zrujnowany zamek nabył na licytacji w roku 1801 hrabia Łukasz Komarnicki, który odrestaurował go z przeznaczeniem na prywatną rezydencję. W 1834 roku zamek został wydzierżawiony na koszary dla wojska austriackiego a od 1872 funkcjonowało w nim więzienie. Częściowo zniszczony w podczas I wojny światowej został jednak odbudowany.
Przez krótki okres czasu zamek znajdował sie pod władaniem ukraińskim - w latach 1918-1919 należąc do Zachodnio-ukraińskiej Republiki Ludowej. Natomiast w okresie międzywojennym w latach 1920-1939 Złoczów był polskim miastem garnizonowym. W czasie II wojny światowej w latach 1939-1941 Złoczów znajdował się pod okupacją sowiecką a w 1941 roku stanowił miejsce kaźni ludności polskiej, ukraińskiej i żydowskiej. Później stanowiąc siedzibę gestapo podczas okupacji niemieckiej w latach 1941-1944 pełnił podobne funkcje (likwidacja Żydów). Więzienie i placówka NKWD na zamku w Złoczowie funkcjonowały do 1954 roku. Dla uczczenia pamięci ofiar zamęczonych w tym miejscu, za zamkiem wybudowano niewielką kapliczkę.

Na zamku wciąż trwają prace konserwatorskie. Obecnie zamek należy do Lwowskiej Galerii Sztuki a w Pawilonie Chińskim mieści się - muzeum wschodnich kultur.


 

J.A.K. 2012-11-15

 

strona zoptymalizowana dla rozdzielczości 1024 x 768, 1366 x 768

www.zamkipolskie.net.pl

 
 
 

ZŁOCZÓW


.: info

.: opis

.: galeria

.: tapety

 



napisz do nas

napisz do nas