Zamki polskie

 

ZAMKI
 

   

 

Zamki polskie - Zamek w Kurozwękach: historia, architektura, lokalizacja, zdjęcia

ZAMEK W KUROZWĘKACH
LEGENDY


Powstanie i nazwa Kurozwęk

Legenda mówi, że król Bolesław z szacownymi gośćmi biskupem Wojciechem Sławnikowicem i jego synami wybrali się na polowanie. Jeden z synów biskupa Sobiebór tak zapędził sie za jeleniem, że zgubił z oczu towarzyszy. Nawoływania i dęcie w róg nic nie dały i młodzieniec przeraził się, że przyjdzie mu spędzić noc i może nawet wiele dni w tej ogromnej puszczy nim się z niej wydostanie. Jednak w pewnej chwili dosłyszała pianie koguta i podążając za jego głosem trafił do chatki smolarza. Ten nakarmił go i napoił a następnie odprowadził na trakt kupiecki.
Kiedy szczęśliwie powrócił na dwór króla ten uradowany, że cała historia tak się skończyła podarował jego rodzinie tą część puszczy. Młody Sławnikowic wkrótce się ożenił i osiedlił w pobliżu chatki smolarza. Powstającą w ten sposób osadę nazwał na cześ koguta, który wybawił go z tarapatów Kurozwęki czyli "Kuro dźwięki"

Jak Piotr z Kurozwęk nieprzyjaciół przechytrzył

Właściciel zamku Piotr z Kurozwęk zwany też Piorunem pewnego dnia przechadzając się po zamkowych murach dostrzegł w lesie nieprzyjacielski zwiad. Zdając sobie sprawę, że pełne siły nieprzyjaciela muszą być już blisko, więc nie zdoła wezwać żadnego wsparcia dla niewielkiej zamkowej obsady postanowił spróbować małego fortelu. 
Kiedy wrogowie podeszli bliżej rycerz poddał zamek, wskazał nawet gdzie najeźdźcy mają szukać kosztowności (specjalnie przygotowanej niewielkiej części swego bogactwa) a następnie ugościł hojnie. Kiedy już zupełnie uśpił ich czujność na stołach pojawiło się przednie wino... doprawione odurzającymi ziołami. Rano wrogowie ocknęli sie w lochu a Piotr wraz ze swą drużyną świętował zwycięstwo. W zamian za uwolnienie więźniów uzyskał gwarancje bezpieczeństwa dla zamku i swoich ludzi.

 

Źródła:

 

 

Zamek w Kurozwękach
strona zoptymalizowana dla IE 9.0 1024 x 768, 1366 x 768

www.zamkipolskie.net.pl

 
 
 

KUROZWĘKI


.: opis

.: lokalizacja

.: w pobliżu

.: galeria

.: legendy

.: tapety

.: bibliografia

.: puzzle

 napisz do nas

napisz do nas