Strona głowna zamku Świecie - kliknij jeśli nie widzisz menu po bokach

ŚWIECIE


Ruiny trzynastowiecznego zamku książęcego położone na gnejsowym wzgórzu, ponad doliną potoku Bruśnik w obrębie wsi Świecie.
Pierwotny zamek gotycki powstał w pierwszej ćwierci XIV wieku z inicjatywy księcia świdnickiego Bernarda II Statecznego. Wzmiankowany w dokumentach po raz pierwszy w 1325 roku jako Swete. Należał do systemu obronnego Kwisy - strzegącego granicy Łużycko-Śląskiej. W skład ówczesnej warowni zbudowanej na nieregularnym planie wchodził kamienny budynek mieszkalny, wewnętrzny dziedziniec i podzamcze otoczone wysokim, obwodowym murem z kamiennych ciosów z niewielką basztą, otoczonych fosą.
Był siedzibą lenną rodu Otkrzyców. W połowie XIV wieku po wcieleniu księstwa świdnicko-jaworskiego do Czech - stracił swoje strategiczne znaczenie.
Po pożarze w 1527 roku przebudowany a w XVIII wieku rozbudowany o zamek dolny. Po 1760 roku po zakończeniu wojny trzydziestoletniej opuszczony a po pożarze w 1827 roku ostatecznie popadł w ruinę. W okresie między I a II wojną światową w jednym z XVIII-to wiecznych budynków w południowo-zachodniej części zamku urządzono zajazd turystyczny który funkcjonował prawie do końca II wojny. Po wojnie zamek ponownie opustoszał i pozostaje do chwili obecnej ruiną.
Do dziś zachowały się - fragmenty gotyckiego domu mieszkalnego i kaplicy zamkowej ze stożkowym hełmem, wieża -stołp pełniąca jednocześnie także funkcje mieszkalne oraz fragmenty murów i baszty oraz resztki zabudowy XVIII wiecznej na terenie dziedzińca dolnego.

 

To jest zalążek opracowania.

J.A.K. 03.2004

 

 

 

 

 

 

* opis skrótowy - do uzupełnienia