Strona główna zamku Świny - kliknij jeśli nie widzisz menu po bokach

ZAMEK ŚWINY


Ruiny zamku rycerskiego położonego na skalistym, zalesionym cyplu. Początkowo w czasach piastowskich, prawdopodobnie w XI wieku powstała kasztelania książęca. Pierwsze wzmianki w piśmiennictwie dotyczące Świn a przytoczone przez kronikarza czeskiego Kosmasa - sięgają roku 1125 i przytaczają fakty z roku 1108.
W XIV wieku powstała wieża mieszkalna - wzniesiona z łamanego kamienia na planie prostokąta, posiadająca cztery kondygnacje nad powierzchnią dziedzińca oraz głębokie lochy. Całość otoczono murem.
Na przełomie XIV- XV wieku zamek rozbudowano o nowy dom mieszkalny. Kolejna i zarazem największa przebudowa przypadła na początek XVII wieku. Wtedy to gotycką warownię przebudowano w stylu renesansowym tworząc okazałą rezydencję. W pierwotnych zabudowaniach poszerzono i ozdobiono otwory okienne a poniżej zamku wzniesiono pałac z dwiema cylindrycznymi wieżami otoczony nowożytnymi, bastionowymi fortyfikacjami. W skład fortyfikacji wchodziły: dwie basteje i dwa bastiony, przystosowane do walki z użyciem broni palnej. 
W XVIII wieku w czasie Wojny Siedmioletniej doszczętnie złupiony przez stacjonujące w pobliżu wojska rosyjskie. W drugiej połowie XVIII wieku zamek zmienił właściciela i został przekształcony w skład ziarna i słomy przez co ulegał stopniowej dewastacji. Uszkodzeń dopełniły huraganowe wiatry w latach 1840 i 1868 które w efekcie doprowadziły do uszkodzeń dachu wieży mieszkalnej a w końcu do zawalenia stropów a także pożar w roku 1876.
Na początku XX wieku dokonano pierwszych prac zabezpieczających a dzierżawcą zamku został Związek Przyjaciół Bolkowego Gaju. W trakcie trwania II wojny światowej na terenie zamku Niemcy przechowywali silniki samolotowe. W latach sześćdziesiątych dokonano gruntownego remontu obiektu.
Od 1991 roku pozostaje w rękach prywatnych.
Do dziś zachowały się : fragmenty murów obwodowych, kamienna wieża mieszkalna, bastion oraz zrujnowany pałac z renesansowymi portalami.

 

To jest zalążek opracowania.

J.A.K 11.2003

 

 

 

 

 

 

* opis skrótowy - do uzupełnienia