KSIĄŻ WIELKI
 LEGENDY


Dzwony
Legenda mówi o dzwonach, które w czasie pożaru dzwonnicy potoczyły się w bagna.

O cudownym obrazie.
„W ołtarzu głównym około 1682 roku został umieszczony obraz Matki Bożej Pocieszenia, zwanej Matką Boską Wielko-Ksiązką. Przedstawia on Najświętszą Maryję Pannę z Dzieciątkiem Jezus na Jej kolanach. Maryja podobna jest do Madonn malarzy włoskich z okresu renesansu: obejmuje Syna rękoma, patrząc na Niego z dobrocią i głębokim zamyśleniem. Dzieciątko ma twarz skierowaną ku Matce. Obraz pochodzi ze szkoły krakowskiej z XVI wieku. W środę przed Zielonymi Świątkami w roku 1661 na obliczu Maryi pojawiły się cudowne łzy. Wywołało to wielkie poruszenie i nabożeństwo w całej okolicy. Przywieziono wtedy do Matki Boskiej Wielko-Ksiązkiej sparaliżowanego ze Skalbmierza. Doznał on łaski uzdrowienia.” Jeszcze po II Wojnie Światowej, ze Skalbmierza do Książa w rocznicę cudu odbywały się pielgrzymki. Teraz tradycja zagasła.

Lochy
Pod zamkiem znajdują się lochy z tunelem prowadzącym do Kościoła. Natomiast inna wersja mówi o tunelu ciągnącym się aż do Miechowa.
Jednak najprawdopodobniejsze jest to, ze tunel taki faktycznie istnieje i kończył się w okolicy Rynku, gdzie mieściła się przystań pocztowa zmiany koni. Wskazują na to zapadliska ziemi na drodze między zamkiem, a Rynkiem.

 

Źródło: http://wladek50.w.interia.pl/ , http://w.droge.pl/