Parę słów o stronie i autorach:

Strona rozwija się powoli stycznia 2005.
Zaczynaliśmy z symbolicznymi czterema zamkami, ale jak widać cały czas pracujemy nad kolejnymi.

Od czego się zaczęło

Czasami staram się sięgnąć pamięcią wstecz i przypomnieć sobie od czego właściwie się zaczęło. Pamiętam dobrze pierwszy wyjazd, w którego planach uwzględniłem między innymi zwiedzanie ruin Chojnika. Ale czy to był faktyczny początek - trudno dociec. Przecież już wcześniej zdarzało mi się zwiedzać ruiny zamków - choćby na wycieczkach szkolnych i kolonijnych. Na pewno robiły na mnie duże wrażenie zamczyska w Chęcinach, pozostałości ruin w Kazimierzu nad Wisłą czy rekonstrukcja grodu w Biskupinie. Ale jeszcze wtedy nie wiedziałem, że szperanie po zakamarkach dzikich i niesamowitych ruin zamczysk stanie się moją życiową pasją. Stąd chyba przyjdzie określić początek mojej przygody z zamkami na rok 1987 i wyjazd w Karkonosze. To chyba trafny wybór - bo tak naprawdę wtedy po raz pierwszy sam zdecydowałem co naprawdę chce zwiedzać i co mnie interesuje. Na miejscu dowiedziałem się, że poza Chojnikiem jest jeszcze inny zamek do zwiedzenia w niedalekiej okolicy. Odszukałem go i obejrzałem z dużą satysfakcją. I tak to wygląda do dziś. Praktycznie prawie każdą wolną chwilę poświęcam na wynajdywanie informacji o zamkach, ruinach, zamczyskach i twierdzach dość licznie reprezentowanych choć mało znanych zabytkach architektury. Zgromadzone materiały wykorzystuje w trakcie wyjazdów "w teren " przy odszukiwaniu niewielkich pozostałości ruin. Swoje wyjazdy staram się skrzętnie dokumentować fotograficznie. Przez te kilkanaście lat udało mi się zebrać dość liczne materiały bibliograficzne oraz skatalogować spory materiał zdjęciowy. W chwili kiedy zaczynaliśmy tworzyć stronę zwiedziłem na terenie Polski ponad 200 obiektów architektury obronnej zbudowanych z kamienia lub cegły (zamki, twierdze) lub miejsc po nieistniejących już obiektach należących do tej grupy. W chwili obecnej samych zamków zwiedziłem ok. 300. Obecnie rozszerzam swoje zainteresowania także o inne dzieła architektury obronnej - poczynając od czasów najdawniejszych - umocnienia drewniano-ziemne grodów wczesnośredniowiecznych po nowożytne twierdze, forty a nawet umocnienia i bunkry z okresu obu wojen światowych. (Rycerz)

Nasza strona

Od pewnego czasu w zamkowych wyprawach towarzyszy mi moja Pani. To jej hobby tworzenia stron sprawiło, że planowany przeze mnie katalog odwiedzonych zamków przybiera formę strony internetowej.

Zakres "odpowiedzialności" za to co oglądacie przedstawia się następująco:

Andrzej Kulesza (Rycerz) - jako pasjonat budownictwa obronnego a w szczególności zamków autor całej podstawowej zawartości strony tj. opracowań historyczno-architektonicznych, opisów stanu zachowania i wielu zdjęć.

Małgorzata Kulesza (Księżniczka) - opracowanie graficzne i wykonanie strony, a także jako osoba podzielająca zainteresowanie zamkami, autorka opracowań wszelkich dodatkowych informacji tj. legend, szczegółów dotyczących lokalizacji, dojazdów czy atrakcji dla zwiedzających, czasem kilku słów o obiekcie a także zdjęć.

Zamieszczone opisy i informacje stanowią opracowanie informacji dostępnych literaturze oraz w internecie (wykaz źródeł w sekcji Księgozbiór) i zostały pogrupowane w następujący sposób:

OPIS - informacje historyczno-architektoniczne i stan obecny
LOKALIZACJA - wszelkie informacje przydatne turyście: o lokalizacji, dojeździe, możliwości zwiedzania itp.
W POBLIŻU  - zamki w najbliższej okolicy
GALERIA - oczywiście zdjęcia, nie zawsze wysokiej jakości ale z czasem coraz lepsze (w miarę zmian posiadanego sprzętu foto)
LEGENDY - jeśli jakąś znaleźliśmy
TAPETY - interesujące, naszym zdaniem, zdjęcia, które mogą przyozdobić na chwilę lub dłużej Twój pulpit.

Wszystkim zamkomanom życzymy miłej wędrówki po naszej zamkowej krainie,

Księżniczka i Rycerz